Srovnání spořicích účtů – Recenze, úroky, podmínky

Spořicí účet

Spořicí účet patří mezi bankovní produkty, mohli bychom ho označit jako něco mezi běžným účtem a termínovaným vkladem. Na spořicí účet si můžete odkládat svůj finanční přebytek nebo si na něj pravidelně spořit, přičemž peníze máte k dispozici téměř okamžitě. Zhodnocení spořicího účtu je o něco vyšší než na běžném účtu, ale nižší než na termínovaném vkladu. Termínovaný vklad umožňuje spoření, nutná je ale určitá výpovědní lhůta, než si své peníze vyberete.

Podle čeho vybrat spořicí účet?

· Poplatky: při výběru spořicího účtu se zaměřte na to, zda je jeho zřízení, vedení i případné zrušení zdarma.

· Transakce na účtu zdarma: většina bank už nabízí veškeré transakce na spořicím účtu zdarma.

· Doprovodné podmínky: některé banky požadují k dosažení vyššího zhodnocení například zřízení běžného účtu, nebo určitou dobu, po kterou nebudete peníze ze svého účtu vybírat.

· Podmínky založení: ve většině bank se ani nemusíte dostavit na pobočku, abyste se mohli stát uživatelem spořicího účtu. Měli byste si vystačit pouze s občanským průkazem.

· Minimální vklad: hodnota minimálního vkladu není ve většině bank stanovena, zůstatek na účtu může být klidně i nulový.

· Úroková sazba: každá banka má jinou výši úrokové sazby. Úrokové sazby se tak zpravidla pohybují v rozmezí 0,1 až 1 % p.a.

Transakce na účtu

Co všechno můžete na spořicím účtu provádět je součástí jednotlivých podmínek bank. Na všechny spořicí účty můžete samozřejmě kdykoli vkládat peníze – v takové výši a tak často, jak chcete. Odchozí platby ze spořicího účtu ale už mohou být podmíněny – některé banky umožňují odchozí platbu pouze na předem spárované účty. Inkasní platby ani SIPO ve většině případů možné nejsou.

Výpovědní lhůta

Některé typy spořicích účtů jsou vázány na výpovědní lhůtu – peníze z nich můžete vybrat až po uplynutí určité doby, kterou si předem sjednáte. Tato doba může mít různou délku – od jednoho měsíce až po jeden rok. Takové spořicí účty pak mají o něco vyšší úrok, než spořicí účty bez výpovědní lhůty.

Srovnání spořicích účtů

Protože se podmínky na spořicích účtech u jednotlivých bank mohou lišit, proveďte si srovnání spořicích účtů předem. Nezapomeňte, že spořicí účet si zakládáte pro to, aby vám přinášel peníze, takže se snažte vyhnout jakýmkoli poplatkům. Zkuste najít co nejvyšší možný úrok a nulové poplatky.

Faktem je, že ani spořicí účet nepřináší extra vysoké zhodnocení, pořád ale je výhodnější držet přebytečné peníze na tomto účtu, než na účtu běžném.

Odkazy na spořicí účty jednotlivých bank: