Spořicí účty pro děti – Srovnání, recenze a úroky

Pokud se rozhodnete pro to, že začnete svým dětem spořit, abyste jim usnadnili nový start do života, může se vám zdát, že produktů na spoření je na trhu spousta. U spoření musíte vzít v úvahu, že budete spořit minimálně 18 let. Tak dlouhé spoření si zaslouží vysoké zhodnocení. Nespokojte se proto s bankou, která vám poskytuje pouhé odkládání peněž a proveďte si své srovnání jednotlivých spořicích účtů.

Spořicí účty pro děti

Vhodnou variantou by tak mohl být spořicí účet pro děti. Pokud ale začnete takový spořicí účet vyhledávat u jednotlivých bank, může vás zarazit to, že některé banky prostě spořicí účty pro osoby mladší 18 let neposkytují. Jiné banky ale takovou službu poskytují. Spořicí účty jsou vhodné pro ty rodiče, kteří chtějí svému dítěti spořit a mít peníze přitom pod kontrolou. Na spořicích účtech se nedočkají sice žádného převratného úroku, ale na druhou stranu ani nemůžou příliš prodělat.

Výhody spořicích účtů

Výhodou spořicích účtů je okamžitá dostupnost uložených vkladů a jistý úrok. Toto zhodnocení nemusí být tak vysoké, jako třeba u stavebního spoření, abychom maximalizovali zhodnocení ze spořicího účtu, je proto dobré sledovat trh. Některé banky chtějí nalákat nové klienty, a tak mohou nabídnout vyšší úrok. Založení i vedení spořicího účtu bývá většinou zdarma, stejně tak jeho zrušení, takže pomocí přechodů k jiným bankám můžete maximalizovat zisk ze spořicího účtu.

Banky a spořicí účty

Jak je to se spořicími účty pro děti u bank?

· ČSOB a Era nabízí spořicí účty pro děti i pod 18 let. Zhodnocení u obou těchto dětských produktů je 0,5 % p.a. u částek nižních než 50 000 Kč. Pokud tedy naspoříte částku vyšší, úrok činí už jen 0,1 %.

· Moneta Money Bank a UniCredit Bank nabízí spořicí účet od 15 let. U Monety to je s úrokovou sazbou 0,6 % p.a. do 99 999 Kč nebo běžný účet Konto Dětský Genius, v rámci kterého je úroková sazba do 29 999 Kč poměrně vysoká – 1,5 % p.a. UniCredit bank nabízí úrokovou sazbu 0,2 % p.a. do 500 000 Kč nebo Dětské konto se zhodnocením 1 % p.a. do 30 000 Kč.

· Česká spořitelna nabízí jako ekvivalent spořicího účtu dětskou knížku, na kterou mohou rodiče spořit od narození až do 18 let. Zhodnocení zde činí 1 % p.a. do 250 000 Kč.

· Fio banka poskytuje spořicí účty dětem již od narození, zhodnocení je ale pouze 0,2 %. Zákonný zástupce dítěte provozuje veškeré změny tohoto účtu pouze na pobočce, na výběr vyšší než 5 000 Kč musí mít souhlas opatrovnického soudu.

· Sberbank umožňuje otevření dětského spořicího účtu, který je ale stejný jako pro dospělé se zhodnocením 0,73 % p.a. do 300 000 Kč.

· ZUNO Bank v současné době nenabízí spořicí účet pro děti.

· Raiffeisenbank má spořicí účet Včelička, který je určen do 15 let věku dítěte a nabízí zhodnocení 1,1 % p.a. do 150 000 Kč.

Spořicí účty pro dětiSrovnání spořicích účtů pro děti

Ačkoliv se nám může zdát, že úrokové sazby všech spořicích účtů jsou hodně podobné, za těch minimálně 18 let může jít až o tisícové rozdíly. Proto je dobré srovnání spořicích účtů – vyhledávání těch nejlepších úrokových sazeb, abyste pro své dítě získali co nejvíce. Nebuďte líní, a pravidelně spořicí účty srovnávejte, rozdíly mohou být opravdu markantní, a když už jste se rozhodli své peníze odkládat, tak ať z toho něco máte.