Rozdíl mezi spořícím účtem a termínovaným vkladem

Peníze na běžném účtu leží jen tak, bez jakékoli přidané hodnoty (nebo je tato přidaná hodnota tak malá, až je zanedbatelná). Proto se vyplatí uložit si své přebytečné peníze na jiný účet, který vám může přinést zajímavé úročení. Podle toho, jak dlouho se peněz můžete vzdát, si v takovém případě vyberete buď spořící nebo termínovaný vklad. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jednotlivé účty

Rozdíl mezi termínovaným a spořícím účtem si můžeme velice snadno popsat vysvětlením jednotlivých účtů:

1. Běžný účet – je určen k běžným platbám a příjmům. Zaměstnavatel vám na něj posílá každý měsíc výplatu, ze které poté platíte klasické záležitosti, jako je nájemné, jídlo, oblečení, kadeřník a další. Úročení peněžních zůstatků je zcela minimální.

2. Spořící účet – spořící účet je určený ke spoření pro případ nečekaných výdajů nebo ke spoření na koupi nějaké dražší věci do domácnosti. Může tak jít o opravu auta, pračky, koupi pohovky či televize a další. Jsou to nákupy, které neprovádíme velmi často, a je potřeba si na ně odkládat. Úročení je vyšší než na běžném účtu, peníze máte ihned k dispozici.

3. Termínovaný vklad – termínovaný vklad si založíte zřejmě až po zřízení spořícího účtu. Znamená to, že máte přebytek peněžních prostředků, kterých se můžete vzdát na delší dobu, klidně i na rok nebo na dva. Podle toho, na jak dlouho se svých prostředků vzdáte, dostanete vysoký úrok. Úroková sazba je z uvedených účtů nejvyšší, likvidita ale nejnižší.

Spořící účet

Běžné účty

Každá banka má podmínky za platby na běžném účtu různé. U většiny bank ani nemusíte zakládat běžný účet pro založení spořícího a termínovaného účtu. Záleží to samozřejmě na jednotlivých bankách, některé motivují klienty k založení běžného účtu vyšším úročením spořících a termínovaných vkladů.

Spořící účty

Spořící účty nabízí všechny banky, většinou je jejich vedení i zřízení zdarma. Peníze si můžete kdykoli vybírat, vkládat – ovládání spořícího účtu je značně usnadněno internetovým bankovnictvím, které některé banky doplňují o funkce automatických převodů peněžních prostředků tak, aby uživatel už nemusel nad svými financemi přemýšlet. Všechny vklady jsou ze zákona pojištěny, takže odkládání peněžních prostředků na spořící účty je také bezpečné.

Termínované vklady

Termínované vklady nabízí vyšší úrok, ale nemáte možnost okamžitého výběru svých peněz. U termínovaného vkladu jste své peníze poskytly bance na předem stanovenou dobu a za předem stanovenou úrokovou sazbu.

Úrokové sazby

Jak už bylo řečeno, nejnižší úrokovou sazbu nabízejí banky za peníze na běžném účtu. Úroková sazba se pohybuje kolem 0,01 % p.a. Spořící účty jsou na tom o něco lépe – na trhu můžete najít banky, které zhodnocují vklady úrokovou sazbou až 1 % p.a. (najít můžete ale i banky, které nabízí jen 0,1 %, jiné zase 0,5 % p.a. – proto je důležité srovnávat produkty jednotlivých bank). Výše úrokových sazeb termínovaných vkladů se liší v závislosti na délce fixace – u fixace 10 let můžete dosáhnout na úrokovou sazbu okolo 2 % p.a., u fixace na 5 let se sazby pohybují okolo 1 % p.a.