Spořicí účet pro studenty – Srovnání a recenze

V dnešní době nabízí každá banka taktéž produkty pro studenty, tedy osoby ve věku od 15 do 26 let. Tyto osoby většinou musí bance doložit taktéž potvrzení o studiu, aby dosáhly na zvýhodněné studentské účty. Proč to dělají? Podle statistik totiž až 40 % Čechů zachovává věrnost své první bance, takže když se podaří nalákat studenta na mimořádné podmínky, existuje poměrně vysoká šance, že student v budoucnu u banky zůstane a založí si i další produkty.

Spořicí účet pro studenty

Ačkoli banky nabízí spoustu produktů pro studenty, spořicí účty mezi nimi většinou nejsou. Je tomu tak proto, že banky nabízí spořicí účty pro děti i pro osoby již od 15 let a jeho vedení, transakce na účtu i jeho zrušení je již povětšinou osvobozené od veškerých poplatků – což je většinou atributem všech studentských účtů. Zatímco banky nabízejí různé alternativy běžných účtů, jejichž založení i vedení je zdarma, spořicí účty jsou pro studenty většinou stejné jako pro ostatní lidi.

K čemu slouží spořicí účet?

Spořicí účet je založen pro odkládání přebytečných finančních prostředků. Přesto tyto peníze máte k dispozici – u některých bank dokonce do několika minut, u jiných pak v horizontu 24 hodin. Na spořicím účtu si tak můžete tvořit určitou finanční rezervu na neočekávané situace nebo si na něco spořit (peníze se totiž nerozkutálí tak rychle jako z běžného účtu), například na dovolenou.

Jak vybrat spořicí účet?

Vzhledem k tomu, že studenti si zatím nevydělávají nebo vydělávají pouze omezené množství peněz, hledejte takový účet, který nezahrnuje žádné poplatky. To znamená, že zřízení i případně zrušení účtu by mělo být zdarma, stejně tak transakce na účtu a jeho vedení.

Při srovnávání účtů se tedy zaměřte na podrobné podmínky účtů, nejen na hlavních stránkách banky. Vedení účtu zdarma totiž může být nějak podmíněno, aniž by to banka musela napsat do svých úvodních informací o daném účtu. Typickým příkladem je například obrat na běžném účtu – zatímco pro ekonomicky aktivní obyvatele není problém obrat na účtu ve výši 7 000 Kč, studenti na takovou částku nemusí dosáhnout.

Projděte si také bonusy, které jednotlivé banky nabízí, někde to může být cestovní pojištění k účtu zdarma, jindy zase určitá finanční odměna za zřízení účtu. Tyto bonusy by ale neměly být pro založení spořicího účtu zásadní.

Srovnání spořicích účtů

V rozhodování při výběru vám tedy může pomoci srovnání spořicích účtů. A rozhodně se neomezujte pouze na označení „studentských“ účtů nebo účtů „pro mladé“. Většina bank v dnešní době nastavuje výhodné podmínky nejen pro studenty, ale také pro ekonomicky aktivní obyvatele, takže je možné, že to, co je u jedné banky označeno jako „studentské“ je u jiné banky standardní podmínka u účtů pro „běžné“ obyvatele. Srovnávejte tedy všechny účty.